Pięć kroków do piątej elewacji

Pięć kroków do piątej elewacji

Dach jest zwieńczeniem procesu budowania każdego budynku oraz początkiem długiej i ekscytującej drogi zadomawiania się w naszym wymarzonym domu. Jest także „piątą elewacją” chroniącą mieszkańców przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i zapewniającą pełnię komfortu. Tylko wybór odpowiedniego materiału i zadbanie o wszystkie detale sprawi, że połać będzie szczelna i trwała, a dodatkowo przetrwa wiele lat w doskonałym stanie.

Jak wskazuje ostatni raport Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w 2016 roku w elektronicznym systemie zarejestrowano 367 katastrof budowlanych, z czego ponad 85% było spowodowane uszkodzeniami elementów konstrukcji dachu [1]. Jak możemy przeczytać w dokumencie, aż 189 odnotowanych przypadków zostało spowodowane przez niszczycielską siłę wiatru. W konfrontacji z żywiołem to właśnie dachy są najbardziej narażone na zniszczenie i to właśnie dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie zaprojektowanie połaci w najdrobniejszych szczegółach.

[1] Za: https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/attachment/kat_2016.pdf  

Jakie pokrycie najlepiej znosi niszczycielską siłę wiatru?

Jednym z najistotniejszych aspektów jest wykonanie więźby dachowej zgodnie z projektem budowlanym. Wybór pokrycia jest również ważnym elementem, ponieważ materiały stanowiące wykończenie dachu mają bardzo istotny wpływ na jego zdolność do opierania się silnym wiatrom. Budując dom warto zdać sobie sprawę, że solidny, masywniejszy materiał lepiej oprze się siłom natury, niż materiał lekki. Połać z relatywnie małych elementów o stosunkowo dużej masie, jak dachówki ceramiczne, nie odkształci się podczas wichur i gradobić. Taka konstrukcja nie stworzy też „żagla” typowego dla lekkich, wielkoformatowych pokryć.
Obróbka komina_ryc. Wienerberger.jpg

Od czego zacząć?

Żeby dach był prawidłowo wykonany, należy w pierwszej kolejności skonsultować projekt z dekarzem pod kątem wybranych materiałów i rozwiązań. Przed rozpoczęciem krycia należy dokładnie sprawdzić więźbę dachową, włączając sprawdzenie długości przekątnych, kalenicy oraz okapów. Dodatkowo należy sprawdzić długość i szerokość krycia wybranego modelu dachówki w celu odpowiedniego ołacenia połaci (przybicia łat).  Są to absolutnie podstawowe pomiary, które pozwalają już na pierwszym etapie wyeliminować błędy, mogące rzutować na finalny obraz dachu.

Jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?

Kolejnymi elementami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są wentylacja połaci i szczelność całej konstrukcji dachu. Podczas konstruowania kalenicy należy zostawić i zabezpieczyć szczelinę, która pozwoli na swobodny przepływ powietrza pod pokryciem i odprowadzanie ewentualnej wilgoci. Aby zabezpieczyć styki połaci na kalenicy (najwyższy punkt dachu, połączenie dwóch połaci) najlepiej zastosować wysokiej jakości, systemowe taśmy kalenicowe i wsporniki łat kalenicowych. Nawet minimalna nieszczelność może sprawić, że opady atmosferyczne zaczną się dostawać pod połać, co może skutkować porastaniem dachówki mchem czy zawilgoceniem ocieplenia, a nawet całej więźby a to z kolei może skutkować zagrzybieniem.
DSCF2699.JPG

Jak zadbać o szczelność połaci?

Jest to szczególnie istotne przy zabezpieczaniu wszystkich detali ingerujących w ciągłość połaci, np. okien dachowych, kominów, czy przejść. Dlatego też kupując ceramiczną dachówkę, warto zaopatrzyć się w komplet rozwiązań systemowych jednego producenta – membran dachowych, taśm do komina, elementów okapu. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań możemy być pewni, że cała połać będzie w pełni dopasowana w każdym detalu, szczelna, a przez to zdrowa i gwarantująca dobre samopoczucie wszystkim domownikom. Warto również sięgnąć po innowacyjne rozwiązania, jak np. spinka SturmFix. Jest to element mocujący, który znacznie przyspiesza proces układania całej połaci, a jednocześnie wzmacnia dodatkowo osadzenie dachówki i zabezpiecza ją przed warunkami atmosferycznymi. Spinka SturmFix łączy ze sobą nie jedną, a dwie dachówki i jest polecana zwłaszcza na obszarach Polski narażonych na porywiste wiatry jak orkan, czy halny. Dodatkowo SturmFix wykonany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu sama spinka powinna zachować trwałość w długim okresie czasu.
SturmFix_wizualizacja.jpg

A może elewacja z dachówki?

Dzisiejsza, unowocześniona konstrukcja dachówki pozwala na eksperymentowanie z tym materiałem i zastosowanie go nie tylko na dachu. Dziś dachówki stosuje się również jako urozmaicenie bryły budynku – na elewacji. Idealnie sprawdzają się do tego dachówki płaskie, jak np. Orea 9 firmy Wienerberger. Jest to produkt stosunkowo duży (tylko 9 szt. na metr kwadratowy) i posiadający zamki charakterystyczne dla dachówek zakładkowych, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces jej montowania. Duży format, proste krawędzie i wyraźne linie podziału dają wspaniałe możliwości kształtowania estetyki budynku, doskonale sprawdzając się na obiektach o nowoczesnej stylistyce – także na elewacjach.

Budowa domu jest procesem, który nie kończy się na zbudowaniu ścian. Przez cały czas towarzyszy jej wiele wyborów i trudności. Odpowiednie planowanie i wybór właściwych materiałów może sprawić, że urządzanie się i późniejsze użytkowanie wyczekanego budynku będzie przebiegać bezproblemowo, a rodzina wewnątrz będzie bezpieczna i zdrowa.

Załączniki

Pobierz wszystkie

SturmFix_wizualizacja.jpg

grafika | 7,43 MB

Pobierz
Holenderka OVH naturalna czerwień_1.jpg

grafika | 4,36 MB

Pobierz
DSCF2699.JPG

grafika | 3,01 MB

Pobierz
Układanie membrany dachowej_ryc. Wienerberger.jpg

grafika | 1,28 MB

Pobierz
Obróbka komina_ryc. Wienerberger.jpg

grafika | 347 KB

Pobierz
_MG_6531.jpg

grafika | 1,57 MB

Pobierz
Spinka SturmFIX.jpg

grafika | 170 KB

Pobierz
Schemat mocowanie SturmFIX 2.jpg

grafika | 1,33 MB

Pobierz
_MG_6687.jpg

grafika | 1,01 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Wienerberger dokłada kolejną cegiełkę do działalności Fundacji Habitat for Humanity Poland

W Polsce współpraca Wienerberger, światowego lidera w produkcji ceramiki budowlanej, z Fundacją Habitat for Humanity Poland ma dwuletnią historię i w tym czasie udało się już zrealizować wspólnie kilka projektów budowy bądź remontu, mających pomóc osobom potrzebującym poprawy warunków mieszkaniowych. Firma wspomogła swoimi produktami zarówno renowacje budynków instytucji charytatywnych, jak i budowę domów rodzin w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Firma Wienerberger regularnie zasila także finansowo program rzecznictwa publicznego Habitat Poland, poprzez który Fundacja promuje rozwiązania systemowe i rekomendacje zmian legislacyjnych usprawniające efektywność polityk mieszkaniowych w Polsce.
Wienerberger, wiodący producent ceramiki budowlanej od ponad 20-lat wspiera polskich inwestorów

W lipcu 2015 firma Wienerberger celebrowała 20 rocznicę rozpoczęcia działalności w Polsce. Ten wiodący producent ceramicznych materiałów budowlanych na świecie, w ciągu ostatnich dwóch dekad wręcz zrewolucjonizował dostępną w naszym kraju, ofertę rozwiązań do budowy domów jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Od lat firma pracuje nad nowymi produktami i udoskonalaniem swojej oferty, podejmuje również szereg przedsięwzięć wspierających rozwój technologii budowlanych, podnoszenie kwalifikacji fachowców, czy promocję polskiej architektury. 
Pierwsi lokatorzy mieszkań wybudowanych przez Habitat for Humanity Poland we współpracy z firmą Wienerberger odebrali już klucze

Od września br. młodzież z ośrodka wychowawczego w Aninie oraz ich opiekun zamieszkają w 7 mieszkaniach treningowych wybudowanych przez Fundację Habitat for Humanity Poland we współpracy z wiodącym producentem ceramicznych materiałów budowalnych, firmą Wienerberger. 13 lipca br. klucze do mieszkań zostały oficjalnie przekazane pierwszym lokatorom kawalerek przy ulicy Brechta 12 w Warszawie.
Architektoniczny tetris, czyli jak tworzyć nową jakość w przestrzeni urbanistycznej

Stworzenie oryginalnego projektu, który przejdzie do historii to cel przyświecający prawie każdemu architektowi. Jednak to, że pojawi się on na papierze to tylko niewielka cząstka sukcesu. Cała sztuka polega na tym, by w połączeniu z konkretnym sąsiedztwem, uwarunkowaniami krajobrazowymi, historycznymi czy kulturowymi zaprojektować obiekt, który wniesie nową jakość bez naruszania niepowtarzalnego charakteru okolicy.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.