Wielcy artyści pod ceramicznym dachem

Wielcy artyści pod ceramicznym dachem

Opublikowany

Kilkanaście kilometrów od Poznania, w Rogalinie, mieści się zabytkowy pałac wybudowany w XVIII wieku przez Kazimierza Raczyńskiego. Dzięki umiłowaniu rodziny Raczyńskich do sztuki, kompleks pałacowo-parkowy nie tylko przetrwał prawie trzy stulecia w niemal nienaruszonym stanie, ale obecnie stanowi również oddział Muzeum Narodowego. Do dziś pałac w Rogalinie zachwyca barokowo-klasycystycznym stylem, a jego wyjątkową elegancję dodatkowo podkreśliła ceramiczna dachówka z oferty Wienerberger.

Pałac w Rogalinie położony jest na terenie malowniczego parku krajobrazowego, w którym rosną największe pomnikowe dęby w Europie.  Park został przyłączony do posiadłości rodziny Raczyńskich w latach 1817-1820. W tym okresie został wzniesiony kościół-mauzoleum, na wzór wspaniałej antycznej świątyni Maison Carée w Nîmes we Francji, sala balowa została przekształcona w słynną zbrojownię, co zapoczątkowało tradycje muzealne rogalińskiej rezydencji. Niemal 100 lat później Rogalin zyskał publicznie dostępną galerię sztuki i stał się prestiżowym ośrodkiem życia kulturalnego. Dziś pałac jest częścią muzeum narodowego i wystawia dzieła malarstwa takich artystów, jak m.in: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, czy Aleksander Gierymski.
Na szczególną uwagę zasługuje również rogaliński krajobraz. Na tyłach posiadłości znajduje się geometryczny ogród w stylu rokokowym z intymnymi gabinetami szpalerowymi i rzeźbami mitologicznych bóstw. Aby zadbać o historyczne piękno pałacu, w 2012 rozpoczęto rewaloryzację wnętrz, a także odnowiono elementy infrastruktury. Nowa odsłona Rogalina wymagała jednak również remontu dachu, do którego wykorzystano czerwoną dachówkę ceramiczną – karpiówkę żłobkowaną z oferty Wienerberger. Charakterystyczna faktura karpiówki żłobkowanej wyeksponowała szczególnie połacie dachu mansardowego budynku głównego muzeum, o dużym kącie nachylenia.

Każda renowacja zabytkowego obiektu to ogromna odpowiedzialność. Wymaga długich, często wieloletnich analiz przekazów archiwalnych i substancji obiektu. W ścisłej współpracy z konserwatorami podejmowane są decyzje w kwestiach dotyczących technologii prac i wykorzystanych materiałów

powiedziała Joanna Nowak, starszy kustosz, Kierownik Muzeum Pałacu w Rogalinie

  • Architekci: -
  • Wykonawca obiektu: -
  • Obiekt: Pałac w Rogalinie, oddział muzeum Narodowego
  • Lokalizacja: Rogalin, Polska
  • Ukończenie projektu: 2016
  • Przeznaczenie budynku: budynek zabytkowy
  • Powierzchnia użytkowa: ok. 1800-2000 m2
  • Produkt: Karpiówka żłobkowana długa, naturalna czerwień

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

rogalin-palac-(fot-piotr-krajewski)-1-jpg-lq_03_DJI_0157.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
rogalin-palac-(fot-piotr-krajewski)-1-jpg-lq_20_5D3_8631.jpg

grafika | 1,11 MB

Pobierz
rogalin-palac-(fot-piotr-krajewski)-1-jpg-lq_04_DJI_0196.jpg

grafika | 1,58 MB

Pobierz
rogalin-palac-(fot-piotr-krajewski)-1-jpg-lq_25_5D3_8674.jpg

grafika | 1,78 MB

Pobierz
rogalin-palac-(fot-piotr-krajewski)-1-jpg-lq_11_DJI_0078.jpg

grafika | 1,3 MB

Pobierz
rogalin-palac-(fot-piotr-krajewski)-1-jpg-lq_27_5D3_8623.jpg

grafika | 1,5 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Nowoczesna architektura na Starych Włochach

temu

Najnowsze osiedle trzech willi miejskich przy ulicy Ryżowej na Starych Włochach w Warszawie nawiązuje elewacją do klasycznych międzywojennych rezydencji. Lekka bryła opiera się na podstawowych formach geometrycznych, tworząc unikalną i nowoczesną architekturę. Autorem projektu jest pracownia Paweł Lis Architekci.
Niebo na ziemi – czy w budownictwie sakralnym jest miejsce dla nowoczesnej architektury?

temu

Budownictwo sakralne towarzyszy ludzkości praktycznie od początku rozwoju religii. Od prostych kapliczek z kości aż do Partenonu, Borobuduru i Wielkiego Meczetu – każda kultura i religia mogła się pochwalić charakterystycznymi ośrodkami kultu. Z biegiem lat i upowszechnieniem wierzeń świątyń zaczęło przybywać, a ich forma zaczęła odbiegać od wcześniej znanej. Obecnie budownictwo sakralne przyjmuje najróżniejsze formy, a architekta ogranicza jedynie wyobraźnia.
Drugie życie cegły – moda na rewitalizacje

temu

Dawne fabryki, magazyny czy elektrownie stają się coraz bardziej pożądanymi obiektami w branży nieruchomości. Najlepsi architekci i najwięksi deweloperzy, dla których takie niepowtarzalne inwestycje to łakomy kąsek na stworzenie nietuzinkowej przestrzeni mieszkalnej, kulturalnej czy handlowo-usługowej, stają przed trudnym wyzwaniem przywrócenia do życia wielu obiektów ceramicznej architektury. Efekty tych prac są nierzadko naprawdę imponujące, a przestrzenie, które dzięki temu powstają, służą nie tylko lokalnej społeczności.
Wiekowa Karpiówka niejedną skrywa tajemnicę

temu

Zamek Czocha, położony w Łużycach Górnych nad rzeką Kwisą, to jeden z najbardziej tajemniczych zabytków Dolnego Śląska. Każdego roku przyciąga on dziesiątki tysięcy turystów, głodnych emocji, jakich dostarczają mrożące krew w żyłach legendy, intrygujące tajemnice byłych właścicieli, a także sensacyjna historia z XX wieku. Podczas niedawnej renowacji, zagadkowe mury Czochy zyskały nowy dach, pokryty półokrągłą Karpiówką falistą z oferty Wienerberger.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.