Perła Dolnego Śląska „w blasku” karpiówki

Perła Dolnego Śląska „w blasku” karpiówki

Zamek Książ na przestrzeni wieków zmieniał style i funkcje ze średniowiecznej siedziby Piastów śląskich do barokowego pałacu, a w najbardziej ponurym okresie był strategiczną kwaterą nazistów. Dziś, dzięki bogatej historii, wyjątkowej lokalizacji oraz imponującej bryle, Książ zaliczany jest do najpiękniejszych zabytków w Polsce. „Perła Dolnego Śląska” prezentuje się w całej okazałości dzięki, między innymi, tradycyjnej ceramicznej dachówce – karpiówce – z oferty firmy Wienerberger, której użyto do renowacji dachu.

Kompleks zamkowy Książ znajdujący się obecnie w granicach miasta Wałbrzycha jest trzecim co do wielkości zamkiem w kraju i największym na Szlaku Zamków Piastowskich. Władcy z dynastii Piastów śląskich wznieśli pierwsze mury zamku, który stał się symbolem Dolnego Śląska. Książę świdnicko-jaworski Bolko I przeniósł swój dwór z Lwówka i w latach 1288-1292 rozbudował istniejącą na wniesieniu warownię. Wkrótce rezydencja stała się jednym z najważniejszych ośrodków władzy monarszej w księstwie, uznana za „wrota” otwierające drogę handlową pomiędzy Czechami a Polską. Z biegiem czasu posiadłość przechodziła z rąk do rąk, a ambicje i upodobania kolejnych właścicieli wielokrotnie zmieniały wielkość i estetykę zamku.
wienerberger_ksiaz-1.jpg
Mimo burzliwej historii niepozbawionej dewastacji i plądrowań, dzięki pracom renowacyjnym rozpoczętym w 1960 roku Książ ponownie w pełni zasługuje na tytuł „Perły Śląska.” Aby skutecznie utrudnić wrogom dostęp, zamek zbudowano na urwistym skalnym wzgórzu. Od ponad siedmiuset lat Książ majestatycznie wznosi się nad kotliną porośniętą gęstym lasem W dzisiejszej postaci Książ to nie tylko majestatyczna budowla, ale także przykład charakterystycznych elementów architektonicznych z różnych epok, takich jak np.: ogrody w stylu francuskim, opływająca marmurem pałacowa Sala Maksymiliana, zwana barokowym skarbem Śląska, czy neorenesansowe zwieńczenie głównej wieży, która od wielkiej rozbudowy na początku XX wieku mierzy 48 metrów. Całość zabytkowego zamku zespala jednolita połać dachu, pokryta po remoncie dachówką karpiówką Wienerberger.

Przy renowacji dachu ponad siedmiuset letniego zabytku musimy patrzeć przede wszystkim na jakość materiału. Dachówka na całej połaci musi być idealnie wkomponowana, by oddać panującą tu atmosferę. Nie możemy pozwolić sobie na błąd, dlatego przy tak dużych i newralgicznych projektach stawiamy na zaufane marki, obecne na rynku od wielu lat

Stanisław Kuliński, Specjalista ds. technicznych Zamku Książ

Wielokrotne rozbudowy i modernizacje zamku są również widoczne w skomplikowanej formie dachu. Liczne daszki lukarn, płaszczyzny wież, czy specyficzne kosze dachowe wymagały wysokiej klasy rzemiosła dekarskiego, i zastosowania odpowiednich materiałów.
wienerberger_ksiaz-5.jpg
Karpiówka z oferty Koramic to dachówka bardzo często wykorzystywana przy renowacji historycznych obiektów. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i specjalnemu systemowi mocowań idealnie sprawdziła się przy tak wymagającej konstrukcji. Zastosowanie dachówki ceramicznej było nie tylko nawiązaniem do historycznych pokryć dachowych, ale zadecydowały także o tym niepalność, wysoka odporność na mróz i deszcz, jakimi charakteryzują się materiały ceramiczne. Zamek prezentuje wielowiekowe piękno a nowy dach chroni historyczne mury Książa.
  • Architekci: -
  • Wykonawca obiektu: -
  • Obiekt: Zamek Książ i przedzamcze, Wałbrzych
  • Lokalizacja: Wałbrzych, Polska
  • Lata renowacji: 2015-2017
  • Przeznaczenie budynku: budynek zabytkowy
  • Łączna powierzchnia: 150 000 m²
  • Produkt: Koramic - Karpiówka gotycka, czerwona angoba
Załączniki

Pobierz wszystkie

wienerberger_ksiaz_jpeg_ (3).jpg

grafika | 11,2 MB

Pobierz
wienerberger_ksiaz-1.jpg

grafika | 10,7 MB

Pobierz
wienerberger_ksiaz_jpeg_ (1).jpg

grafika | 11,4 MB

Pobierz
wienerberger_ksiaz_jpeg_ (6).jpg

grafika | 11,9 MB

Pobierz
wienerberger_ksiaz-7.jpg

grafika | 11,8 MB

Pobierz
wienerberger_ksiaz-5.jpg

grafika | 10,2 MB

Pobierz
wienerberger_ksiaz-9.jpg

grafika | 10,5 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Architektoniczny tetris, czyli jak tworzyć nową jakość w przestrzeni urbanistycznej

Stworzenie oryginalnego projektu, który przejdzie do historii to cel przyświecający prawie każdemu architektowi. Jednak to, że pojawi się on na papierze to tylko niewielka cząstka sukcesu. Cała sztuka polega na tym, by w połączeniu z konkretnym sąsiedztwem, uwarunkowaniami krajobrazowymi, historycznymi czy kulturowymi zaprojektować obiekt, który wniesie nową jakość bez naruszania niepowtarzalnego charakteru okolicy.
Nowoczesna architektura na Starych Włochach

Najnowsze osiedle trzech willi miejskich przy ulicy Ryżowej na Starych Włochach w Warszawie nawiązuje elewacją do klasycznych międzywojennych rezydencji. Lekka bryła opiera się na podstawowych formach geometrycznych, tworząc unikalną i nowoczesną architekturę. Autorem projektu jest pracownia Paweł Lis Architekci.
Niebo na ziemi – czy w budownictwie sakralnym jest miejsce dla nowoczesnej architektury?

Budownictwo sakralne towarzyszy ludzkości praktycznie od początku rozwoju religii. Od prostych kapliczek z kości aż do Partenonu, Borobuduru i Wielkiego Meczetu – każda kultura i religia mogła się pochwalić charakterystycznymi ośrodkami kultu. Z biegiem lat i upowszechnieniem wierzeń świątyń zaczęło przybywać, a ich forma zaczęła odbiegać od wcześniej znanej. Obecnie budownictwo sakralne przyjmuje najróżniejsze formy, a architekta ogranicza jedynie wyobraźnia.
Drugie życie cegły – moda na rewitalizacje

Dawne fabryki, magazyny czy elektrownie stają się coraz bardziej pożądanymi obiektami w branży nieruchomości. Najlepsi architekci i najwięksi deweloperzy, dla których takie niepowtarzalne inwestycje to łakomy kąsek na stworzenie nietuzinkowej przestrzeni mieszkalnej, kulturalnej czy handlowo-usługowej, stają przed trudnym wyzwaniem przywrócenia do życia wielu obiektów ceramicznej architektury. Efekty tych prac są nierzadko naprawdę imponujące, a przestrzenie, które dzięki temu powstają, służą nie tylko lokalnej społeczności.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.