Łatwy montaż i najwyższa trwałość – ceramiczne stropy prefabrykowane

30 października 2015

Łatwy montaż i najwyższa trwałość – ceramiczne stropy prefabrykowane

Opublikowany

Ceramiczny strop gęstożebrowy jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do wykonywania tego elementu budynku. Łączy on w sobie zalety trwałego materiału produkowanego na bazie gliny z rozwiązaniami technologicznymi, zapewniającymi łatwy, szybki montaż i najwyższą solidność gotowej konstrukcji. Stanowi też idealne uzupełnienie dla domu, do którego budowy wybrano pustaki i dachówki ceramiczne, cegły klinkierowe.

Do konstrukcji stropów w domach jednorodzinnych, w szczególności, gdy ściany wykonano
z pustaków ceramicznych, zalecana jest technologia gęstożebrowa np. Porotherm. Taki strop składa się z belek nośnych i pustaków, wypełniających przestrzenie między nimi. Od góry konstrukcja zalewana jest betonem – tzw. warstwa nadbetonu, która powinna wynosić 4 lub 6cm. Dzięki gotowym elementom, strop jest łatwy i szybki w montażu. Do jego wykonania nie potrzebne jest wynajmowanie dźwigu, gdyż belki i pustaki są stosunkowo lekkie. To sprawia również, że wykonanie angażuje mniejszą ilość osób i koszty budowy są niższe. Ponadto, nie trzeba stropu podpierać pełnym deskowaniem - wystarczą jedynie rygle oraz stemple do podparcia belek.

Takie ceramiczne rozwiązanie stropowe szczególnie korzystnie wypada w porównaniu ze stropami żelbetowymi, które wymagają znacznie większych nakładów pracy ze strony wykonawców oraz szczegółowego planowania inwestycji. Spowodowane jest to tym, że te żelbetowe nie mają prefabrykowanych elementów i by je wykonać ekipa budowlana musi ułożyć szalunek oraz zbrojenia. Podstawę stropu gęstożebrowego stanowią belki - gotowe elementy nośne. Ich rdzeń zrobiony jest z betonu i ma zakotwione zbrojenie w formie kratownicy. Natomiast stopka belek jest ceramiczna, dzięki temu spodnia strona stropu jest jednorodna pod względem materiałowym i stanowi znakomite podłoże do tynkowania. Same belki dobiera się do wysokości pustaków.

Pustaki stropowe Porotherm stanowią wypełnienie układane między belkami. Ich wysokość zależy między innymi od rozpiętości stropu oraz obciążeń jakie strop musi przenieść. Wyższe pustaki stosuje się dla stropów bardziej obciążonych i najczęściej o dłuższych rozpiętościach. Pustaki stropowe dostępne są w wysokościach 8, 19 lub 23 cm. Dostosowane są też do rozstawu belek – 50 lub 62,5 cm. Mniejszy rozstaw belek zapewnia większą wytrzymałość stropu. Maksymalna rozpiętość stropów Porotherm to 8 m. Ceramiczne pustaki w połączeniu ze zbrojonymi belkami ceramiczno-betonowymi, gwarantują wysoką trwałość i solidność stropu. Dodatkowo, dzięki specjalnemu układowi drążeń w pustakach, rozwiązanie zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, co obniża koszty eksploatacyjne budynku i poprawia warunki bytowe. Stropy Porotherm idealnie współgrają z pozostałymi częściami systemu (nadproża, pustaki ścienne) co sprawia, że cały dom zachowuje ceramiczny charakter, a prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas budowy jest zminimalizowane.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

betonowanie_stropu.jpg

grafika | 9,28 MB

Pobierz
wypietrzanie_belek_stropowych.jpg

grafika | 6,32 MB

Pobierz
strop.jpg

grafika | 11,4 MB

Pobierz
ukladanie_pustakow_stropowych.jpg

grafika | 4,88 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Klinkier do zadań specjalnych

temu

Elewacja budynku coraz częściej staje się polem do popisu dla architektów, którzy z roku na rok chętniej eksperymentują z materiałami o nietypowych kształtach i formatach. W efekcie coraz częściej obserwujemy rodzącą się modę na projekty wyróżniające się nie samą bryłą,
Kiedy zima znów uszła Ci na sucho, czyli kilka słów o technologii Porotherm Dryfix

temu

Wahania temperatury z przełomu marca i kwietnia mogły przyprawić inwestorów planujących budowę domu o istny zawrót głowy. Aura zmieniająca się z dnia na dzień a czasem i w ciągu doby nie pozwalała w sposób ciągły kontynuować mokrych prac murarskich. Po zimie nastąpiło właściwie gwałtownie lato, więc prace na budowach ruszyły pełną parą. Z czego budować by możliwie skutecznie uniezależnić się od wahań temperatur i wykorzystać sprzyjającą aurę? Z ceramiki poryzowanej Wienerberger, którą od ponad 8 lat można murować na suchą zaprawę w technologii Porotherm Dryfix.
Monochromatyczny, nie monotonny

temu

Tak uwielbiana przez projektantów wnętrz czerń, długo nie mogła wkraść się w łaski architektów budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Zmiana nadeszła wraz z popularyzacją stylu minimalistycznego, który w połączeniu z ciemną kolorystyką materiałów budowlanych doskonale podkreśla prostotę i elegancję konstrukcji. W efekcie szare, antracytowe i czarne cegły klinkierowe zaczęły coraz częściej pojawiać się na elewacjach domów prywatnych, apartamentowców czy obiektów użyteczności publicznej.
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger

temu

Firma Wienerberger wprowadza do swojego portfolio cegieł klinkierowych dwie nowości – wielobarwną Kujawię, produkowaną w zakładzie w Toruniu oraz importowany matowy Stockholm o wyjątkowej, rustykalnej strukturze lica. Nowe produkty dostępne są w odcieniach czerwieni, jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kolorów.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.