Łatwy montaż i najwyższa trwałość – ceramiczne stropy prefabrykowane

30 października 2015

Łatwy montaż i najwyższa trwałość – ceramiczne stropy prefabrykowane

Opublikowany

Ceramiczny strop gęstożebrowy jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do wykonywania tego elementu budynku. Łączy on w sobie zalety trwałego materiału produkowanego na bazie gliny z rozwiązaniami technologicznymi, zapewniającymi łatwy, szybki montaż i najwyższą solidność gotowej konstrukcji. Stanowi też idealne uzupełnienie dla domu, do którego budowy wybrano pustaki i dachówki ceramiczne, cegły klinkierowe.

Do konstrukcji stropów w domach jednorodzinnych, w szczególności, gdy ściany wykonano
z pustaków ceramicznych, zalecana jest technologia gęstożebrowa np. Porotherm. Taki strop składa się z belek nośnych i pustaków, wypełniających przestrzenie między nimi. Od góry konstrukcja zalewana jest betonem – tzw. warstwa nadbetonu, która powinna wynosić 4 lub 6cm. Dzięki gotowym elementom, strop jest łatwy i szybki w montażu. Do jego wykonania nie potrzebne jest wynajmowanie dźwigu, gdyż belki i pustaki są stosunkowo lekkie. To sprawia również, że wykonanie angażuje mniejszą ilość osób i koszty budowy są niższe. Ponadto, nie trzeba stropu podpierać pełnym deskowaniem - wystarczą jedynie rygle oraz stemple do podparcia belek.

Takie ceramiczne rozwiązanie stropowe szczególnie korzystnie wypada w porównaniu ze stropami żelbetowymi, które wymagają znacznie większych nakładów pracy ze strony wykonawców oraz szczegółowego planowania inwestycji. Spowodowane jest to tym, że te żelbetowe nie mają prefabrykowanych elementów i by je wykonać ekipa budowlana musi ułożyć szalunek oraz zbrojenia. Podstawę stropu gęstożebrowego stanowią belki - gotowe elementy nośne. Ich rdzeń zrobiony jest z betonu i ma zakotwione zbrojenie w formie kratownicy. Natomiast stopka belek jest ceramiczna, dzięki temu spodnia strona stropu jest jednorodna pod względem materiałowym i stanowi znakomite podłoże do tynkowania. Same belki dobiera się do wysokości pustaków.

Pustaki stropowe Porotherm stanowią wypełnienie układane między belkami. Ich wysokość zależy między innymi od rozpiętości stropu oraz obciążeń jakie strop musi przenieść. Wyższe pustaki stosuje się dla stropów bardziej obciążonych i najczęściej o dłuższych rozpiętościach. Pustaki stropowe dostępne są w wysokościach 8, 19 lub 23 cm. Dostosowane są też do rozstawu belek – 50 lub 62,5 cm. Mniejszy rozstaw belek zapewnia większą wytrzymałość stropu. Maksymalna rozpiętość stropów Porotherm to 8 m. Ceramiczne pustaki w połączeniu ze zbrojonymi belkami ceramiczno-betonowymi, gwarantują wysoką trwałość i solidność stropu. Dodatkowo, dzięki specjalnemu układowi drążeń w pustakach, rozwiązanie zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, co obniża koszty eksploatacyjne budynku i poprawia warunki bytowe. Stropy Porotherm idealnie współgrają z pozostałymi częściami systemu (nadproża, pustaki ścienne) co sprawia, że cały dom zachowuje ceramiczny charakter, a prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas budowy jest zminimalizowane.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

betonowanie_stropu.jpg

grafika | 9,28 MB

Pobierz
wypietrzanie_belek_stropowych.jpg

grafika | 6,32 MB

Pobierz
strop.jpg

grafika | 11,4 MB

Pobierz
ukladanie_pustakow_stropowych.jpg

grafika | 4,88 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Monochromatyczny, nie monotonny

temu

Tak uwielbiana przez projektantów wnętrz czerń, długo nie mogła wkraść się w łaski architektów budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Zmiana nadeszła wraz z popularyzacją stylu minimalistycznego, który w połączeniu z ciemną kolorystyką materiałów budowlanych doskonale podkreśla prostotę i elegancję konstrukcji. W efekcie szare, antracytowe i czarne cegły klinkierowe zaczęły coraz częściej pojawiać się na elewacjach domów prywatnych, apartamentowców czy obiektów użyteczności publicznej.
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger

temu

Firma Wienerberger wprowadza do swojego portfolio cegieł klinkierowych dwie nowości – wielobarwną Kujawię, produkowaną w zakładzie w Toruniu oraz importowany matowy Stockholm o wyjątkowej, rustykalnej strukturze lica. Nowe produkty dostępne są w odcieniach czerwieni, jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kolorów.
Nowość w portfolio Wienerberger: cegła klinkierowa Senta

temu

Wienerberger wprowadza do swojej oferty cegłę klinkierową Senta o niespotykanym na polskim rynku drapanym licu - nadającym jej surowego wyglądu i idealnie dostosowującym ją do estetycznych standardów obowiązujących przy renowacji obiektów historycznych.
Dachówka XXI wieku

temu

Co może łączyć dachówkę i najnowszej generacji laptopa? Płaska, nowoczesna forma, która sprawia, że tablet i dachówka Orea 9 mogą zostać postawione obok siebie, jako symbole postępu technologicznego w trzecim milenium. 

Mity o promieniotwórczości naturalnej

W dobie rosnącego problemu zanieczyszczenia środowiska, szczególną uwagę przykłada się do obszarów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Zestawiając to z szacunkami, że przeciętnie w krajach rozwiniętych człowiek spędza ok. 90% swojego czasu w pomieszczeniach zamkniętych, wydaje się naturalne, że pod lupę bierze się wpływ materiałów budowlanych na organizm ludzki. Między innymi, podnoszone jest zjawisko promieniotwórczości naturalnej, która obudowana jest wieloma mitami i dlatego często budzi dezorientację wśród osób planujących budowę domu.