Karpiówka – ponadczasowa estetyka i trwałość ceramicznej dachówki

18 sierpnia 2015

Karpiówka – ponadczasowa estetyka i trwałość ceramicznej dachówki

Opublikowany

W dobie, kiedy wydaje się, że propozycja nowych modeli i kolorów w kategorii pokryć dachowych jest niemal nieograniczona, tradycyjna karpiówka nadal cieszy się dużą popularnością. Zarówno sprawdza się na dachach zbytkowych zamków czy kościołów, gdzie naturalnie stosowana jest przy ich renowacji, jak i na nowopowstających domach jednorodzinnych, gdzie pozwala na pokrycie bardziej skomplikowanych powierzchni oraz komponuje się z nowoczesną stylistyką.

Monumentalne piękno

Karpiówka to jeden z najstarszych typów dachówek. Dlatego, obecnie bardzo często wykorzystywana jest do odnowienia zabytkowych dachów. Różnorodne wykroje (np. prosta, żłobkowana, gotycka, sześciokątna, segmentowa, wieżowa itd.) pozwalają na zastosowanie karpiówki do pokrycia m.in. zamków, kościołów, pałaców, dworków czy zabytkowych obiektów użytku publicznego. Co istotne, sposób montowania i niewielkie rozmiary pojedynczej dachówki umożliwiają wykonanie skomplikowanych elementów dachu, jak fale, wieżyczki, wole oka. Jednocześnie ceramiczne karpiówki idealnie komponują się z ceglanymi murami wielowiekowych budynków.

Wymyślne dachy i nowoczesna bryła

Płaska karpiówka daje wrażenie gładkiego dachu, bez światłocienia, podkreślając poziomy kierunek połaci, przez co dobrze prezentuje się również na prostych, dwuspadowych dachach. Dostępność różnych kolorów, w tym obecnie modnych czerni i szarości oraz możliwość układania na różne sposoby (np. w łuskę, koronkę) sprawiają, że często stosowana jest także w nowoczesnym budownictwie. Architekci chętnie po nią sięgają, gdyż daje bogate możliwości kształtowania wyglądu budynku. Między innymi, karpiówka może być stosowana jako fragment elewacji. Przy tym, rozwiązaniu dach płynnie przechodzi w mur, którego górny fragment ozdobiony jest ceramicznym pokryciem.

Jedyna w swoim rodzaju

Ceramiczną karpiówkę, jako jedyna w Polsce, produkuje firma Wienerberger. Wysoka jakość gliny oraz nowoczesne metody produkcji sprawiają, że dachówki marki Koramic są bardzo solidne i odznaczają się najwyższą trwałością barw oraz odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak deszcze, mrozy, czy wysoka temperatura. Co istotne, karpiówka oferowana jest z szeroką gamą dodatków ceramicznych, które pomagają wykończyć w estetyczny sposób każdy detal dachu. Natomiast, dedykowanie akcesoria techniczne, jak membrany paroprzepuszczalne, taśmy wentylacyjne i uszczelniające, produkty mocujące i zapewniające bezpieczeństwo pozwalają na odpowiednie wykonanie pokrycia by nie wymagało konserwacji czy remontów przez długie lata.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

zamek_moszna.jpg

grafika | 16,4 MB

Pobierz
zamek_czocha.jpg

grafika | 5,63 MB

Pobierz
karpiowka_wole_oko.jpg

grafika | 5,41 MB

Pobierz
karpiowka_skomplikowana.jpg

grafika | 1,27 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Monochromatyczny, nie monotonny

temu

Tak uwielbiana przez projektantów wnętrz czerń, długo nie mogła wkraść się w łaski architektów budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Zmiana nadeszła wraz z popularyzacją stylu minimalistycznego, który w połączeniu z ciemną kolorystyką materiałów budowlanych doskonale podkreśla prostotę i elegancję konstrukcji. W efekcie szare, antracytowe i czarne cegły klinkierowe zaczęły coraz częściej pojawiać się na elewacjach domów prywatnych, apartamentowców czy obiektów użyteczności publicznej.
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger

temu

Firma Wienerberger wprowadza do swojego portfolio cegieł klinkierowych dwie nowości – wielobarwną Kujawię, produkowaną w zakładzie w Toruniu oraz importowany matowy Stockholm o wyjątkowej, rustykalnej strukturze lica. Nowe produkty dostępne są w odcieniach czerwieni, jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kolorów.
Nowość w portfolio Wienerberger: cegła klinkierowa Senta

temu

Wienerberger wprowadza do swojej oferty cegłę klinkierową Senta o niespotykanym na polskim rynku drapanym licu - nadającym jej surowego wyglądu i idealnie dostosowującym ją do estetycznych standardów obowiązujących przy renowacji obiektów historycznych.
Dachówka XXI wieku

temu

Co może łączyć dachówkę i najnowszej generacji laptopa? Płaska, nowoczesna forma, która sprawia, że tablet i dachówka Orea 9 mogą zostać postawione obok siebie, jako symbole postępu technologicznego w trzecim milenium. 

Łatwy montaż i najwyższa trwałość – ceramiczne stropy prefabrykowane

Ceramiczny strop gęstożebrowy jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do wykonywania tego elementu budynku. Łączy on w sobie zalety trwałego materiału produkowanego na bazie gliny z rozwiązaniami technologicznymi, zapewniającymi łatwy, szybki montaż i najwyższą solidność gotowej konstrukcji. Stanowi też idealne uzupełnienie dla domu, do którego budowy wybrano pustaki i dachówki ceramiczne, cegły klinkierowe.