Karpiówka – ponadczasowa estetyka i trwałość ceramicznej dachówki

18 sierpnia 2015

Karpiówka – ponadczasowa estetyka i trwałość ceramicznej dachówki

Opublikowany

W dobie, kiedy wydaje się, że propozycja nowych modeli i kolorów w kategorii pokryć dachowych jest niemal nieograniczona, tradycyjna karpiówka nadal cieszy się dużą popularnością. Zarówno sprawdza się na dachach zbytkowych zamków czy kościołów, gdzie naturalnie stosowana jest przy ich renowacji, jak i na nowopowstających domach jednorodzinnych, gdzie pozwala na pokrycie bardziej skomplikowanych powierzchni oraz komponuje się z nowoczesną stylistyką.

Monumentalne piękno

Karpiówka to jeden z najstarszych typów dachówek. Dlatego, obecnie bardzo często wykorzystywana jest do odnowienia zabytkowych dachów. Różnorodne wykroje (np. prosta, żłobkowana, gotycka, sześciokątna, segmentowa, wieżowa itd.) pozwalają na zastosowanie karpiówki do pokrycia m.in. zamków, kościołów, pałaców, dworków czy zabytkowych obiektów użytku publicznego. Co istotne, sposób montowania i niewielkie rozmiary pojedynczej dachówki umożliwiają wykonanie skomplikowanych elementów dachu, jak fale, wieżyczki, wole oka. Jednocześnie ceramiczne karpiówki idealnie komponują się z ceglanymi murami wielowiekowych budynków.

Wymyślne dachy i nowoczesna bryła

Płaska karpiówka daje wrażenie gładkiego dachu, bez światłocienia, podkreślając poziomy kierunek połaci, przez co dobrze prezentuje się również na prostych, dwuspadowych dachach. Dostępność różnych kolorów, w tym obecnie modnych czerni i szarości oraz możliwość układania na różne sposoby (np. w łuskę, koronkę) sprawiają, że często stosowana jest także w nowoczesnym budownictwie. Architekci chętnie po nią sięgają, gdyż daje bogate możliwości kształtowania wyglądu budynku. Między innymi, karpiówka może być stosowana jako fragment elewacji. Przy tym, rozwiązaniu dach płynnie przechodzi w mur, którego górny fragment ozdobiony jest ceramicznym pokryciem.

Jedyna w swoim rodzaju

Ceramiczną karpiówkę, jako jedyna w Polsce, produkuje firma Wienerberger. Wysoka jakość gliny oraz nowoczesne metody produkcji sprawiają, że dachówki marki Koramic są bardzo solidne i odznaczają się najwyższą trwałością barw oraz odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak deszcze, mrozy, czy wysoka temperatura. Co istotne, karpiówka oferowana jest z szeroką gamą dodatków ceramicznych, które pomagają wykończyć w estetyczny sposób każdy detal dachu. Natomiast, dedykowanie akcesoria techniczne, jak membrany paroprzepuszczalne, taśmy wentylacyjne i uszczelniające, produkty mocujące i zapewniające bezpieczeństwo pozwalają na odpowiednie wykonanie pokrycia by nie wymagało konserwacji czy remontów przez długie lata.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

zamek_moszna.jpg

grafika | 16,4 MB

Pobierz
zamek_czocha.jpg

grafika | 5,63 MB

Pobierz
karpiowka_wole_oko.jpg

grafika | 5,41 MB

Pobierz
karpiowka_skomplikowana.jpg

grafika | 1,27 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Klinkier do zadań specjalnych

temu

Elewacja budynku coraz częściej staje się polem do popisu dla architektów, którzy z roku na rok chętniej eksperymentują z materiałami o nietypowych kształtach i formatach. W efekcie coraz częściej obserwujemy rodzącą się modę na projekty wyróżniające się nie samą bryłą,
Kiedy zima znów uszła Ci na sucho, czyli kilka słów o technologii Porotherm Dryfix

temu

Wahania temperatury z przełomu marca i kwietnia mogły przyprawić inwestorów planujących budowę domu o istny zawrót głowy. Aura zmieniająca się z dnia na dzień a czasem i w ciągu doby nie pozwalała w sposób ciągły kontynuować mokrych prac murarskich. Po zimie nastąpiło właściwie gwałtownie lato, więc prace na budowach ruszyły pełną parą. Z czego budować by możliwie skutecznie uniezależnić się od wahań temperatur i wykorzystać sprzyjającą aurę? Z ceramiki poryzowanej Wienerberger, którą od ponad 8 lat można murować na suchą zaprawę w technologii Porotherm Dryfix.
Monochromatyczny, nie monotonny

temu

Tak uwielbiana przez projektantów wnętrz czerń, długo nie mogła wkraść się w łaski architektów budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Zmiana nadeszła wraz z popularyzacją stylu minimalistycznego, który w połączeniu z ciemną kolorystyką materiałów budowlanych doskonale podkreśla prostotę i elegancję konstrukcji. W efekcie szare, antracytowe i czarne cegły klinkierowe zaczęły coraz częściej pojawiać się na elewacjach domów prywatnych, apartamentowców czy obiektów użyteczności publicznej.
Nowe odcienie czerwieni w ofercie cegieł klinkierowych Wienerberger

temu

Firma Wienerberger wprowadza do swojego portfolio cegieł klinkierowych dwie nowości – wielobarwną Kujawię, produkowaną w zakładzie w Toruniu oraz importowany matowy Stockholm o wyjątkowej, rustykalnej strukturze lica. Nowe produkty dostępne są w odcieniach czerwieni, jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kolorów.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.