Budowa domu - o czym powinien pomyśleć rozsądny inwestor?

18 września 2014

Budowa domu - o czym powinien pomyśleć rozsądny inwestor?

Opublikowany

Z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce, w ostatnich dniach podsumowujemy, co zmieniło się w kraju przez te lata w niemal każdej dziedzinie życia. Nie pominięto również budownictwa, które zdecydowanie przeszło istotną metamorfozę w tym okresie. Można powiedzieć, że po latach wzlotów i upadków w tym sektorze, inwestorzy nauczeni na błędach, znacznie rozważniej budują i zaczynają przede wszystkim doceniać rozwiązania trwałe, przyjazne dla środowiska oraz estetyczne. 

Po etapie dominacji szarości i betonowych bloków, Polacy popadli w zamiłowanie do krzykliwych, nierzadko również wzorzystych elewacji. Zapewne boom na budowanie w latach 90-tych przełożył się też na to, że inwestorzy wybierali przede wszystkim szybkie i tanie rozwiązania budowlane, które niestety nie przekładały się na wysoką jakość i zrównoważone budownictwo.
"Od kilku lat, obserwujemy znaczną zmianę w myśleniu, postępowaniu inwestorów w naszym kraju" – komentuje Mirosław Jaroszewicz, członek zarządu firmy Wienerberger, będącej jednym z największych producentów materiałów budowlanych w Polsce – "Szukają przede wszystkim rozwiązań solidnych, ale i dedykowanych do budownictwa energooszczędnego. Niemałe znaczenie ma też estetyka, jak dany materiał wygląda teraz oraz jak będzie prezentować się po latach, poddawany działaniu wilgoci, wahań temperatury itd. Nas to cieszy podwójnie, bo ogółem podnosi się poziom budownictwa, a także znów wysoce ceniona jest ceramika, która jest materiałem wyprodukowanym z naturalnych składników, umożliwia wybudowanie ciepłego domu, bez stosowania sztucznych materiałów dociepleniowych i jest bardzo trwała."

Jakie lekcje wyciągnęli polscy inwestorzy w trakcie przemiany ustrojowej, gospodarczej, ale też i budowlanej? Eksperci z firmy Wienerberger przygotowali siedem najważniejszych zasad, którymi obecnie kieruje się rozsądny inwestor.

1.Bryła i wielkość domu 
Często wyprowadzając się z ciasnego mieszkania, popada się w skrajność i buduje się dom, który ma jakby zadośćuczynić wszystkie lata spędzone w dwóch pokojach z kuchnią. Jednak nie sztuką jest mieć setki metrów, w których będzie hulał wiatr. Dom o powierzchni użytkowej, skrojonej na rzeczywiste potrzeby domowników to zdecydowanie krótszy proces inwestycyjny i niższe koszty budowy, dzięki czemu można łatwiej przeznaczyć środki na wykończenie wnętrza. To też energooszczędne rozwiązanie, zwarta bryła i optymalny metraż to niższe rachunki z energię.
2. Dobry projekt i jego realizacja 
Na rynku dostępnych jest szereg katalogów i serwisów z gotowymi projektami. Ich główną zaletą jest niska cena oraz łatwy dostęp. Jednak współpraca bezpośrednio z architektem wcale nie odchodzi do lamusa. Przede wszystkim daje możliwość stworzenia domu szytego na indywidualne potrzeby użytkowe i oryginalnego pod kątem estetycznym. Jednocześnie w trakcie budowy, gdy coś nie idzie po naszej myśli, zawsze najlepiej skonsultować się z architektem w sprawie ewentualnych zmian. Nie warto wprowadzać ich od ręki, przez murarzy czy dekarzy i docinać lub „łatać’ na oko.
3. Wybór ekipy budowlanej 
"Najtaniej" to zdecydowanie nie jest najszczęśliwsze kryterium wyboru ekipy budowlanej. Poszukiwania należy rozpocząć już zimą, bo tuż przed sezonem budowlanym najlepsi fachowcy mogą nie mieć już wolnych terminów. Zanim zdecyduje się na współpracę, należy porozmawiać z przedstawicielem firmy murarskiej, czy dekarskiej i zapytać o doświadczenie, referencje od poprzednich inwestorów, a także certyfikaty i zaświadczenia dotyczące odbytych szkoleń z zakresu wykonawstwa, czy pracy z danym rozwiązaniem budowlanym. Najlepsi producenci materiałów budowlanych organizują takie, aby nauczyć fachowców prawidłowego i sprawnego korzystania z najnowszych rozwiązań. Jednocześnie ważna jest postawa osoby zarządzającej ekipą budowlaną. Stwierdzenia wiem najlepiej oraz buduję tak o kilkudziesięciu lat, nie potrzebne mi jakieś wymysły, raczej nie wróżą dobrze i najprawdopodobniej zakończą się usterkami.
4. Właściwe wykonawstwo 
Nawet najlepszy materiał budowlany, nieprawidłowo ułożony, nie będzie w pełni spełniał swojego zadania. Dlatego, warto pojawiać się regularnie na budowie, tak żeby zobaczyć jak układane są kolejne warstwy cegieł. Słabi fachowcy bardzo lubią ocieplenie za to, że szybko można nim przykryć ewentualne niedociągnięcia. Przy ceramicznej ścianie jednowarstwowej, która pokrywana jest wyłącznie tynkiem, przez pierwszy etap budowy mury są odkryte i łatwo dostrzec niedoróbki. Szczególnie jeżeli są wymurowane na cienkowarstwową, suchą zaprawę. Prawidłowo wykonane ściany są czyste i jednolite. Newralgicznymi punktami, jeżeli chodzi o wykonawstwo są również narożniki i nadproża, gdy nie są właściwie ułożone, stanowią punkty przez które ucieka ciepło. Dlatego, gdy wykonywane są te elementy z produktów Porotherm można na budowę zaprosić doradcę technicznego firmy Wienerberger, który  poinstruuje i będzie nadzorować fachowców w trakcie tych prac.
5. Wybór produktów 
Warto wybierać produkty znanych, dużych producentów. Przede wszystkim posiadają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu materiałów budowlanych. Na przykład, w zakładach Wienerberger stosowane są nowoczesne metody produkcji oraz szczelny proces kontroli jakości, przez co wszystkie produkty spełniają deklarowane parametry. Firma współpracuje też w tym obszarze z niezależnymi instytucjami i nowe produkty bada w Instytucie Techniki Budowlanej. Pozyskuje niezbędne certyfikaty i aprobaty dla produktów zarówno do budowy ścian konstrukcyjnych, elewacyjnych, jak i dachów.
6. Produkty na ściany – ceramiczne, trwałe, ciepłe, najbardziej innowacyjne
Wybierając materiał na ściany należy kierować się takimi kryteriami, jak: trwałość, innowacyjność oraz parametry cieplne. Dlatego też, coraz popularniejsza staje się technologia ceramicznej ściany jednowarstwowej. Bardzo ciepłe pustaki umożliwiają rezygnację z miękkiej warstwy docieplenia, przez co mury są solidniejsze oraz zachowują naturalne, cenne właściwości ceramiki, która jest jednym z najodporniejszych materiałów na działanie wilgoci. Dodatkowo, nowoczesne technologie murowania, jak sucha zaprawa Porotherm Dryfix niemal eliminują ryzyko tworzenia się mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.
7. Produkty na dach – systemowe, z mnóstwem akcesoriów, najtrwalsze pokrycie, najbardziej szlachetne a w obliczu wichur – najbardziej odporne Dach stanowi ochronę dla domu - od zewnątrz przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, silny wiatr itd., a od wewnątrz przed uciekaniem ciepła oraz gromadzeniem się wilgoci na poddaszu. By mógł pełnić te wszystkie funkcje należy budować go starannie i z solidnych materiałów. Warto postawić na rozwiązania systemowe, takie jak oferowane są w ramach marki Koramic. Ich podstawę stanowią dachówki ceramiczne wysokiej jakości. Nowoczesny proces produkcji w polskim zakładzie Wienerberger w Kunicach oraz precyzyjna kontrola wyrobów pod kątem spełniania norm, sprawiają że dachówki Koramic są niezwykle trwałe, a jednocześnie zachwycają nieprzemijającymi, pięknymi kolorami. Wszystkie modele dostępne są z dodatkami ceramicznymi (dachówki szczytowe, gąsiory, trójniki, kominki itd.) i akcesoriami technicznymi służącymi do wykonania wstępnego krycia, wykończenia okapu i komina, uszczelnienia miejsc styku połaci, umożliwienia komunikacji na dachu, zapewnienia ochrony przeciwśniegowej itd. To daje gotowe rozwiązanie do budowy ceramicznego pokrycia, w którym wszystkie elementy są kompatybilne oraz przetestowane pod względem wytrzymałości oraz wzajemnego oddziaływania.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

ceglana-elewacja.jpg

grafika | 413 KB

Pobierz
prawidlowe-wykonawstwo.jpg

grafika | 278 KB

Pobierz
bryla-i-wielkosc-domu.jpg

grafika | 171 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Architektoniczny tetris, czyli jak tworzyć nową jakość w przestrzeni urbanistycznej

temu

Stworzenie oryginalnego projektu, który przejdzie do historii to cel przyświecający prawie każdemu architektowi. Jednak to, że pojawi się on na papierze to tylko niewielka cząstka sukcesu. Cała sztuka polega na tym, by w połączeniu z konkretnym sąsiedztwem, uwarunkowaniami krajobrazowymi, historycznymi czy kulturowymi zaprojektować obiekt, który wniesie nową jakość bez naruszania niepowtarzalnego charakteru okolicy.
Nowoczesna architektura na Starych Włochach

temu

Najnowsze osiedle trzech willi miejskich przy ulicy Ryżowej na Starych Włochach w Warszawie nawiązuje elewacją do klasycznych międzywojennych rezydencji. Lekka bryła opiera się na podstawowych formach geometrycznych, tworząc unikalną i nowoczesną architekturę. Autorem projektu jest pracownia Paweł Lis Architekci.
Niebo na ziemi – czy w budownictwie sakralnym jest miejsce dla nowoczesnej architektury?

temu

Budownictwo sakralne towarzyszy ludzkości praktycznie od początku rozwoju religii. Od prostych kapliczek z kości aż do Partenonu, Borobuduru i Wielkiego Meczetu – każda kultura i religia mogła się pochwalić charakterystycznymi ośrodkami kultu. Z biegiem lat i upowszechnieniem wierzeń świątyń zaczęło przybywać, a ich forma zaczęła odbiegać od wcześniej znanej. Obecnie budownictwo sakralne przyjmuje najróżniejsze formy, a architekta ogranicza jedynie wyobraźnia.
Drugie życie cegły – moda na rewitalizacje

temu

Dawne fabryki, magazyny czy elektrownie stają się coraz bardziej pożądanymi obiektami w branży nieruchomości. Najlepsi architekci i najwięksi deweloperzy, dla których takie niepowtarzalne inwestycje to łakomy kąsek na stworzenie nietuzinkowej przestrzeni mieszkalnej, kulturalnej czy handlowo-usługowej, stają przed trudnym wyzwaniem przywrócenia do życia wielu obiektów ceramicznej architektury. Efekty tych prac są nierzadko naprawdę imponujące, a przestrzenie, które dzięki temu powstają, służą nie tylko lokalnej społeczności.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.