Trzy polskie zabytkowe budynki stworzone w różnych momentach w historii - każdy zbudowany w innym stylu architektonicznym i pełniący inną funkcję. Dzieli je wiele, ale łączy jeden istotny detal – ceramiczna „łuska” na dachu. W tegorocznej edycji konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016” wyróżniono aż trzy obiekty, do renowacji których wykorzystany został model dachówki produkowanej przez firmę Wienerberger.
Renowacja zabytkowych budynków oraz elementów architektonicznych zawsze była wyzwaniem i wzbudzała silne emocje. Przez użycie nieodpowiednich materiałów, odnawiane obiekty często tracą swój charakter i oryginalny wygląd. Aby utrzymać odpowiedni standard wykończenia historycznych budowli, należy przy renowacji korzystać z materiałów najwyższej jakości, podobnych do tych, które były wykorzystane pierwotnie. Dlatego produkty Koramic z oferty firmy Wienerberger, renomowanego producenta ceramiki budowlanej, są poważane w kręgach konserwatorów, którzy przy kolejnych renowacjach chętnie po nie sięgają. Dowodzą tego wyniki ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany 2016”, organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w którym aż trzy wyróżnione obiekty zostały pokryte dachówką Karpiówką z zakładów firmy Wienerberger.
Karpiówka to jeden z najbardziej klasycznych modeli dachówki ceramicznej, dlatego tak często jest wykorzystywana przy renowacjach budynków z różnych epok i o różnym zastosowaniu. Jej niewielkie wymiary sprawiają, że nadaje się idealnie do krycia skomplikowanych powierzchni. W ofercie Koramic znajduje się aż osiem najbardziej klasycznych wykrojów, jak np. wieżowy czy półokrągły, dostępnych w dziewięciu różnych kolorach – od naturalnego, ceglastego po antracyty i czernie. Co więcej, na specjalne zamówienie konserwatora, producent jest gotów wyprodukować dachówkę według projektu zindywidualizowanego pod dany zabytek.

* Źródło: http://www.nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/Aktualnosci/news.php?ID=3095
